Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG
17.12.2024

Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost v Sloveniji, zgodba o uspehu na evropski ravni

Slovenija je s poenostavitvijo in uskladitvijo pravil postala zgleden primer izvajanja pobude LEADER/CLLD. Poenostavljeni postopki  omogočajo lokalnim akcijskim skupinam (LAS) hitrejše in učinkovitejše izvajanje projektov, ki izhajajo iz njihovih potreb. S tem se krepi socialni kapital, izboljšujejo razvojne zmogljivosti in zagotavlja trajnostni razvoj podeželja.

Slovensko podeželje

Kaj je LEADER in kaj CLLD?
Pristop LEADER spodbuja posameznike, občine, ustanove, podjetja, društva in druge zainteresirane na nekem lokalnem območju, da se med seboj povežejo in oblikujejo skupno razvojno vizijo in aktivno sodelujejo pri njenem uresničevanju.

CLLD (Community Led Local Development) – Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost je nadgradnja pristopa LEADER, ki se je na ravni EU izkazal kot izjemno uspešna metoda razvojnega načrtovanja in izvajanja projektov. Izvajanje LEADER/CLLD v Sloveniji za obdobje do 2027 temelji na bogatih izkušnjah s poenotenimi pristopi k lokalnemu razvoju, ki ga vodi skupnost (CLLD). Ta kontinuiteta omogoča lokalnim akcijskim skupinam združevanje sredstev EU iz skupne kmetijske politike (SKP) in evropske kohezijske politike (EKP), pri čemer se višina nepovratnih sredstev za projekte giblje med 5.000 in 200.000 EUR. Skupna pravila za ESRR in EKSRP zmanjšujejo birokracijo in omogočajo hitrejše izvajanje projektov. Poenotena pravila upravljanja in izvajanja projektov v okviru strategij lokalnega razvoja  (SLR) zagotavljajo konsistentnost in lajšajo delo lokalnim akterjem.


Evropska komisija prepoznava izvajanje CLLD v Sloveniji kot primer dobre prakse
Lokalne akcijske skupine so se oblikovale na celotnem območju Slovenije in v sodelovanju z Nacionalno mrežo za podeželje in organoma upravljanja EKRSP in ESRR omogočajo razvojne priložnosti, ki jih ponuja LEADER/CLLD. Izkušnje iz preteklih programskih obdobij, vključno z obdobjem 2014–2020, so Slovenijo uvrstile med države z najučinkovitejšimi pristopi k izvajanju CLLD. Ključni dejavnik tega dosežka je enoten nacionalni pravni okvir, ki omogoča učinkovito izvajanje ukrepov in poenostavljeno upravljanje projektov na lokalni ravni. Dodana vrednost LEADER/CLLD pa izhaja predvsem iz krepitve socialnega kapitala. To vključuje večje medsebojno zaupanje in sodelovanje ter aktivno vključevanje lokalnih deležnikov. Projekti ne združujejo zgolj lokalnih akterjev, temveč spodbujajo tudi medsektorsko, medregionalno in transnacionalno sodelovanje.

Navdihujoči primeri projektov LEADER
Slovenija je dom mnogih uspešnih LEADER projektov, ki odražajo ustvarjalnost in inovativnost območja lokalnih akcijskih skupin. V obdobju 2014–2020 je bilo izvedenih več kot 1.500 projektov LEADER/CLLD, financiranih iz treh skladov (EKSRP, ESRR in ESPR), ki odražajo specifične potrebe območjih lokalnih akcijskih skupin. Med njimi je LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline, ki se ponaša z največjim številom projektov sodelovanja. Eden od projektov, ki ga navdihuje tradicija splavarjenja, obiskovalcem ponuja edinstveno doživetje vožnje po brzicah reke Savinje. Strokovno poslovno usposabljanje za živilska podjetja o liofilizaciji, znani tudi kot sušenje z zamrzovanjem, je eden od projektov LAS Barje z zaledjem. Namen pobude Lokalni izdelki iz dežele grofa Blagaja je krepitev zmogljivosti, katere cilj je vključiti lokalna podjetja v oblikovanje turističnih ponudb, kot so kulinarični ogledi kmetij, vključno s paketnim kosilom, polnim lokalnih izdelkov. Inovativna zasnova od spodaj navzgor je privedla do delavnic za izboljšanje predstavitve poslovne ponudbe domačim in tujim obiskovalcem z večjo prepoznavnostjo lokalnih kulinaričnih dobrot med obiskovalci.

Izvirni članek Evropske komisije lahko preberete tukaj.

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino