Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG

Crafts4future

Projekt Crafts4Future je povezal dediščino, trajnost in skupnostno sodelovanje. S čezmejnim povezovanjem med Slovenijo in Madžarsko smo si  prizadevali za ohranjanje rokodelskih tradicij, izboljšanje socialne vključenosti ter razvoj lokalnega gospodarstva. Osredotočili smo se na revitalizacijo podeželskih skupnosti s pomočjo rokodelstva, ki temelji na trajnostnih praksah in obnovljivih naravnih materialih, ki jih pridobivamo v bližnji okolici in brez izčrpavanja naravnih virov. V delavnicah smo uvajali krožno gospodarstvo – zmanjšanje odpadkov in ponovno uporabo materialov, kot so koruzno ličje, vrbova šiba in reciklirano blago. Mladi so pod mentorstvom mojstrov pridobivali praktične veščine ter se učili, kako lahko s sodobnimi pristopi v rokodelstvu in obrtništvu ustvarjajo  priložnosti za samozaposlitev in podjetništvo. Posebna pozornost je bila namenjena socialno ranljivim skupinam, predvsem osebam z invalidnostjo, ki so skozi projekt dobile nove možnosti za delo  in vključitev v družbeno življenje. Projekt je prispeval k zmanjšanju socialne izključenosti ter krepitvi zaupanja med skupnostmi na obeh straneh meje. Lokalni prebivalci in rokodelci so zgradili dolgoročne čezmejne povezave. Trajnostno sodelovanje temelji na prenosu znanj med državama, s čimer smo zagotovili ohranjanje dediščine in naravnih virov za prihodnje generacije. Crafts4Future je z inovativnim povezovanjem rokodelstva, trajnosti in socialnega vključevanja pokazal, kako lahko kulturna dediščina prispeva k trajnostnemu razvoju in izboljšanju kakovosti življenja, sploh na podeželju.

 
Ustvarjanje - poslikava na jajčno lupino

Projekt je inovativen 

Projekt Crafts4Future je inovativen zaradi edinstvene povezave med rokodelsko dediščino, trajnostnimi praksami in socialnim vključevanjem. Tradicionalne obrti, ki jim grozi izumiranje, je potrebno podpirati s prenosi znanj predvsem na mlade. Zanimive jim postanejo, ko tradicijo sodobno nadgrajujemo in ozaveščamo o sodobnih trajnostnih rešitvah, kot so uporaba lokalnih, obnovljivih materialov in principov krožnega gospodarstva. Rokodelci so skozi projekt osvojili nove metode izdelave in tehnik, ki stremijo k zmanjševanju odpadkov in bolj odgovorni rabi virov, s čimer smo ustvarili model okolju prijazne obrti. Na socialnem področju je projekt uvedel inovacijo z aktivnim vključevanjem ranljivih skupin, predvsem oseb z invalidnostjo, ki so pridobile nova znanja in priložnosti za vključitev v delovno okolje. Predvsem na podeželju je večja socialna vključenost teh skupin velik izziv.

Povezovanje partnerjev iz Slovenije in Madžarske je omogočilo izmenjavo starih, tradicionalnih znanj, ki jih ohranjamo eni ali drugi, kar je še dodatno okrepilo inovativni čezmejni model sodelovanja. Mladi so pod mentorstvom mojstrov rokodelcev pridobivali praktične veščine ter se učili, kako s sodobnimi pristopi v obrtništvu ustvariti nove priložnosti za podjetništvo in razvoj trajnostnega turizma. Crafts4Future je tako postavil nove standarde za ohranjanje dediščine skozi trajnost in socialno odgovornost.

 

Projekt pomembno vpliva na lokalno okolje

Projekt Crafts4Future je pomembno prispeval h gospodarski, socialni in ozemeljski koheziji na obmejnem območju Slovenije in Madžarske. Z revitalizacijo rokodelskih praks in trajnostnim razvojem smo vzpostavili temelje za dolgoročno povezanost skupnosti, krepitev lokalnega podjetništva in ustvarjanje novih zaposlitvenih priložnosti. Na gospodarskem področju je projekt spodbudil razvoj lokalnih podjetij in samozaposlitve. Mladi in rokodelci so pridobivali znanja o trajnostni proizvodnji,  krožnem gospodarstvu in podjetništvu, ustvarjali so nove trajnostne izdelke z dodano vrednostjo. Uporaba lokalnih, obnovljivih materialov zniža stroške in ne izčrpava okolja. Spoznali so, da trajnostni izdelki nagovarjajo turiste, ki iščejo pristna, trajnostna doživetja ter cenijo tradicionalne in kakovostne izdelke iz naravnih materialov, s čimer podpremo trajnostni turizem. Socialno kohezijo smo krepili z vključevanjem ranljivih skupin, predvsem oseb z invalidnostjo, ki so v projektu pridobile nova znanja in možnosti za  vključitev v delovno okolje. Sodelovanje z lokalnimi prebivalci je ustvarilo močne povezave znotraj skupnosti in med državama, kar je pripomoglo k zmanjšanju socialne izključenosti in izboljšanju kakovosti življenja na podeželju. Projekt je imel tudi pomemben ozemeljski vpliv, saj je z delavnicami in sodelovanjem rokodelcev utrdil čezmejne vezi. Prenos znanj med Slovenijo in  Madžarsko je omogočil izmenjavo dobrih praks na področju ohranjanja dediščine in trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri. S tem smo poudarili kulturno identiteto regije ter ustvarili pogoje za dolgoročno trajnostno upravljanje območja. Kazalniki, ki ponazarjajo uspešnost projekta, vključujejo izvedbo sedmih čezmejnih delavnic, ki se jih je udeležilo več kot 170 oseb in trajno sodelovanje najmanj šestih organizacij, ki bodo še naprej razvijale rokodelstvo in kulturno dediščino skozi trajnostno povezovanje.

 

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino