ENG

Crafts4future

Projekt Crafts4Future je združil rokodelske tradicije s sodobnimi trajnostnimi praksami ter povezoval mlade, ranljive skupine in rokodelce iz obmejnega območja Slovenije in Madžarske. Udeleženci so pridobivali znanja za ohranjanje tradicije ter odkrivali nove priložnosti za podjetništvo in ekoturizem.

Projekt Crafts4Future je povezal dediščino, trajnost in skupnostno sodelovanje. S čezmejnim povezovanjem med Slovenijo in Madžarsko smo si  prizadevali za ohranjanje rokodelskih tradicij, izboljšanje socialne vključenosti ter razvoj lokalnega gospodarstva. Osredotočili smo se na revitalizacijo podeželskih skupnosti s pomočjo rokodelstva, ki temelji na trajnostnih praksah in obnovljivih naravnih materialih, ki jih pridobivamo v bližnji okolici in brez izčrpavanja naravnih virov. V delavnicah smo uvajali krožno gospodarstvo – zmanjšanje odpadkov in ponovno uporabo materialov, kot so koruzno ličje, vrbova šiba in reciklirano blago. Mladi so pod mentorstvom mojstrov pridobivali praktične veščine ter se učili, kako lahko s sodobnimi pristopi v rokodelstvu in obrtništvu ustvarjajo  priložnosti za samozaposlitev in podjetništvo. Posebna pozornost je bila namenjena socialno ranljivim skupinam, predvsem osebam z invalidnostjo, ki so skozi projekt dobile nove možnosti za delo  in vključitev v družbeno življenje. Projekt je prispeval k zmanjšanju socialne izključenosti ter krepitvi zaupanja med skupnostmi na obeh straneh meje. Lokalni prebivalci in rokodelci so zgradili dolgoročne čezmejne povezave. Trajnostno sodelovanje temelji na prenosu znanj med državama, s čimer smo zagotovili ohranjanje dediščine in naravnih virov za prihodnje generacije. Crafts4Future je z inovativnim povezovanjem rokodelstva, trajnosti in socialnega vključevanja pokazal, kako lahko kulturna dediščina prispeva k trajnostnemu razvoju in izboljšanju kakovosti življenja, sploh na podeželju.

 
Ustvarjanje - poslikava na jajčno lupino

Projekt je inovativen 

Projekt Crafts4Future je inovativen zaradi edinstvene povezave med rokodelsko dediščino, trajnostnimi praksami in socialnim vključevanjem. Tradicionalne obrti, ki jim grozi izumiranje, je potrebno podpirati s prenosi znanj predvsem na mlade. Zanimive jim postanejo, ko tradicijo sodobno nadgrajujemo in ozaveščamo o sodobnih trajnostnih rešitvah, kot so uporaba lokalnih, obnovljivih materialov in principov krožnega gospodarstva. Rokodelci so skozi projekt osvojili nove metode izdelave in tehnik, ki stremijo k zmanjševanju odpadkov in bolj odgovorni rabi virov, s čimer smo ustvarili model okolju prijazne obrti. Na socialnem področju je projekt uvedel inovacijo z aktivnim vključevanjem ranljivih skupin, predvsem oseb z invalidnostjo, ki so pridobile nova znanja in priložnosti za vključitev v delovno okolje. Predvsem na podeželju je večja socialna vključenost teh skupin velik izziv.

Povezovanje partnerjev iz Slovenije in Madžarske je omogočilo izmenjavo starih, tradicionalnih znanj, ki jih ohranjamo eni ali drugi, kar je še dodatno okrepilo inovativni čezmejni model sodelovanja. Mladi so pod mentorstvom mojstrov rokodelcev pridobivali praktične veščine ter se učili, kako s sodobnimi pristopi v obrtništvu ustvariti nove priložnosti za podjetništvo in razvoj trajnostnega turizma. Crafts4Future je tako postavil nove standarde za ohranjanje dediščine skozi trajnost in socialno odgovornost.

 

Projekt pomembno vpliva na lokalno okolje

Projekt Crafts4Future je pomembno prispeval h gospodarski, socialni in ozemeljski koheziji na obmejnem območju Slovenije in Madžarske. Z revitalizacijo rokodelskih praks in trajnostnim razvojem smo vzpostavili temelje za dolgoročno povezanost skupnosti, krepitev lokalnega podjetništva in ustvarjanje novih zaposlitvenih priložnosti. Na gospodarskem področju je projekt spodbudil razvoj lokalnih podjetij in samozaposlitve. Mladi in rokodelci so pridobivali znanja o trajnostni proizvodnji,  krožnem gospodarstvu in podjetništvu, ustvarjali so nove trajnostne izdelke z dodano vrednostjo. Uporaba lokalnih, obnovljivih materialov zniža stroške in ne izčrpava okolja. Spoznali so, da trajnostni izdelki nagovarjajo turiste, ki iščejo pristna, trajnostna doživetja ter cenijo tradicionalne in kakovostne izdelke iz naravnih materialov, s čimer podpremo trajnostni turizem. Socialno kohezijo smo krepili z vključevanjem ranljivih skupin, predvsem oseb z invalidnostjo, ki so v projektu pridobile nova znanja in možnosti za  vključitev v delovno okolje. Sodelovanje z lokalnimi prebivalci je ustvarilo močne povezave znotraj skupnosti in med državama, kar je pripomoglo k zmanjšanju socialne izključenosti in izboljšanju kakovosti življenja na podeželju. Projekt je imel tudi pomemben ozemeljski vpliv, saj je z delavnicami in sodelovanjem rokodelcev utrdil čezmejne vezi. Prenos znanj med Slovenijo in  Madžarsko je omogočil izmenjavo dobrih praks na področju ohranjanja dediščine in trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri. S tem smo poudarili kulturno identiteto regije ter ustvarili pogoje za dolgoročno trajnostno upravljanje območja. Kazalniki, ki ponazarjajo uspešnost projekta, vključujejo izvedbo sedmih čezmejnih delavnic, ki se jih je udeležilo več kot 170 oseb in trajno sodelovanje najmanj šestih organizacij, ki bodo še naprej razvijale rokodelstvo in kulturno dediščino skozi trajnostno povezovanje.

 

Prvi rokodelski festival pod grajskimi arkadami

bo organiziran v soboto, 14. junija 2025, od 9. do 13. ure na grajskem dvorišču v Murski Soboti.

V senci mogočnih arkad in sredi zelenega mestnega parka se bo v okviru promocijskega natečaja EU projekt, moj projekt letos prvič odvila edinstvena zgodba – Prvi rokodelski festival pod grajskimi arkadami. Prijazno vabimo obiskovalce iz celotne Slovenije, da ta junijski dopoldan preživijo v ustvarjalnem, domačem in hkrati prazničnem vzdušju, kjer se bodo prepletali rokodelsko znanje, tradicija, okus in toplina skupnosti.

Festival se bo odvil okrog predstavitvenega dogodka projekta Crafts4Future, ki smo ga v letu 2024 izvedli v okviru programa Interreg VI-A Slovenija–Madžarska. Projekt je s pomočjo rokodelskih delavnic, čezmejnega sodelovanja in vključevanja ranljivih skupin ustvaril most med preteklostjo in prihodnostjo. Skupaj z madžarskim partnerjem Vasvári Nagytérségi Népfőiskoláért Alapítvány smo pokazali, da rokodelstvo ni stvar preteklosti, temveč vir ustvarjalne in podjetniške prihodnosti.

Močno si želimo ta duh prenesti tudi v širšo skupnost – s festivalom, ki bo praznik rokodelstva, povezovanja in dediščine.

V sodelovanju s Pomurskim muzejem Murska Sobota bomo skupaj pripravili:

Rokodelski sejem in prikazi v živo
Obiskovalci bodo spoznali spretnosti rokodelskih mojstrov, ki še danes obvladajo tehnike, kot so pletenje iz koruznega ličja, vrbove šibe, slame, krašenje pirhov s škrabanjem, lončarstvo in keramika, izdelovanje lesenih izdelkov, oblikovanje krep papirja, tradicionalno medičarstvo in še mnogo več. Vsak rokodelec bo predstavil svojo zgodbo in svoje ročno izdelane dragocenosti, obenem pa pokazal svoj doprinos regionalnemu bogastvu ohranjene nesnovne kulturne dediščine, ki je del naše nacionalne prepoznavnosti in družbene identitete.

Brezplačne ustvarjalne delavnice
Sredi grajskega dvorišča bodo potekale ustvarjalne delavnice pod mentorstvom spretnih rokodelcev za otroke, mladostnike in odrasle. Priložnosti, da se tradicije naučijo z ustvarjalnostjo lastnih rok, bo veliko!

Okusi domačnosti – kulinarična ponudba
Poleg tradicionalnega rokodelstva bo festival ponudil tudi izbrane domače dobrote: postružnjače, zlejvanke, gibanice, domač kruh, suhe mesnine, domače sire, osvežilne sokove in morda tudi nekaj sveže zelenjave za lahkotne poletne prigrizke ter dišeče okusno sadje, ki v tem času bujno zori v nasadih lokalnih pridelovalcev.

Vodeni ogledi v Pomurskem muzeju
Muzej, ki domuje prav v grajskih prostorih, bo pripravil dve posebni strokovni vodenji, ki bosta posvečeni tudi rokodelski dediščini in zgodbam, ki so vtkane v izdelke in tehnike naših prednikov.

Edinstveno grajsko okolje
Sredi parka, pod arkadami, ob mizicah, stojnicah in otroškem smehu bo nastal prostor, kjer se srečata preteklost in prihodnost, lokalno in čezmejno, ustvarjalnost in druženje.

Z organizacijo festivala želimo nadgraditi dosežke projekta Crafts4Future in poudariti pomen čezmejnega sodelovanja, ohranjanja kulturne dediščine in vključevanja različnih skupin v skupne zgodbe. Verjamemo, da bo ta dogodek navdihnil prihodnost in bo postal vsakoletna tradicija, ki bo povezovala ustvarjalce, obiskovalce, otroke in vse, ki verjamejo v moč skupnosti in ustvarjalnih rok.

Dobrodošli – in s seboj pripeljite radovednost, otroke, babico in dedka, prijatelje in predvsem odprto srce.

Skupaj oživljamo dediščino.

 

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino
Evropska sredstva
Pregled zasebnosti

To spletno mesto uporablja piškotke za boljšo uporabniško izkušnjo na naši spletni strani.

Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot je prepoznavanje vas, ko se vrnete na našo spletno stran in kot pomoč naši ekipi, da prepozna, kateri deli spletnega mesta so za vas najbolj zanimivi in uporabni.

Več o varstvu podatkov si preberite tukaj.