POMEMBNO! Nove prilagoditve tabele Fokusnih področij in produktnih smeri
Strateška razvojno-inovacijska partnerstva (SRIP-i) so v okviru svojih dejavnosti in procesa podjetniškega odkrivanja oblikovala nove akcijske načrte do leta 2026, pri čemer so nekateri SRIP-i prilagodili in spremenili Fokusna področja in produktne smeri znotraj prednostnih področij Slovenske strategije trajnostne pametne specializacije (S5). Te prilagoditve so bile potrjene na 2. dopisni seji Delovne skupine vlade za podporo izvajanju S5 (DSV S5) dne 28. 3. 2025. V skladu s tem je bila posledično prilagojena »Tabela fokusnih področij in produktnih smeri«, ki se upošteva pri preverjanju upravičenosti do sofinanciranja iz naslova Programa EKP 21-27 kot tudi nekaterih drugih virov financiranja iz EU (npr. centralizirani instrument I3).
V zvezi s tem poudarjamo naslednje:
- Obstoječa tabela Prednostnih področij pametne specializacije ter fokusna področja (FP) in produktne smeri (PS), ki je bila v veljavi od decembra 2022, ostaja v veljavi za vse razpise Programa EKP 21-27, ki so bili objavljeni pred 31. 3. 2025 in za katere je S5 omogočitveni pogoj (CP1 in CP 6) Link do tabele: Tabela FP in PS do 31.3.2025
- Nova tabela Prednostnih področij pametne specializacije ter fokusna področja (FP) in produktne smeri (PS), ki je bila prilagojena skladno z dopolnitvami akcijskih načrtov SRIP in potrjena na 2. dopisni seji DSV S5, se uporablja za vse razpise, objavljene po 31. 3. 2025. Link do nove tabele: NOVA tabela TP in PS – od 31.3.2025
- Izjema je razpis »Spodbujanje izvajanja raziskovalno-razvojnih programov (TRL 3-6)«, saj se lahko zaradi časovne umestitve razpisa za potrebe le-tega uporabljata obe verziji tabele Prednostnih področij pametne specializacije ter fokusnih področij (FP) in produktnih smeri (PS).
S tem se zagotavlja tako kontinuiranost procesa kot tudi usklajenost ukrepov s strateškimi usmeritvami ter učinkovito podporo inovacijam in razvoju ključnih področij.
V primeru centraliziranih razpisov EK, kjer je potrebna skladnost s S5, velja enak pristop kot v primeru P EKP 21-27.
Slovenska strategija trajnostne pametne specializacije – S5 je tematski omogočitveni pogoj (TEC) za črpanje 707 mio EUR kohezijskih sredstev.
V programskem obdobju 2021–2027 je nadgrajena Strategija pametne specializacije v Sloveniji kot cilj zastavila zeleni prehod, ki ga razumemo kot inovativno, nizkoogljično, digitalno in na znanju temelječo preobrazbo gospodarstva in družbe. – S5 (Slovenian Smart Sustainable Specialisation Strategy)
Z vlaganji, ki bodo v celoti izhajala iz Slovenske strategije trajnostne pametne specializacije (Cilj politike 1: Konkurenčnejša in pametnejša Evropa s spodbujanjem inovativne in pametne gospodarske preobrazbe ter regionalne povezljivosti na področju IKT), nameravamo okrepiti raziskovalno in inovacijsko uspešnost, spodbuditi rast produktivnosti, povečati dodano vrednost gospodarstva in vrniti Slovenijo med države močne inovatorke.
Ustvarjanje visoke dodane vrednosti bo podprto z inovacijami, spodbujanjem ustvarjalnosti ter izkoriščanjem vseh priložnosti, ki jih prinaša četrta industrijska revolucija. Pomemben dejavnik je tudi zagotavljanje spodbudnega in predvidljivega okolja za poslovanje in investicije z upoštevanjem posebnosti malih podjetij, spodbujanje povezovanja s kulturno kreativnimi sektorji ter internacionalizacija podjetij. Za nadaljnji gospodarski razvoj Slovenije je nujno, da se razvijejo znanja in spretnosti, potrebne za pametno specializacijo, industrijski prehod ter zeleno in digitalno preobrazbo.
Z načrtovanimi ukrepi želimo nasloviti vse relevantne ciljne skupine in/oziroma premostiti razkorak med izobraževanjem in trgom dela najbolj iskanih kadrov na prednostnih področjih pametne specializacije.
S5 opredeljuje 10 prednostnih področij, na katerih Slovenija izkazuje primerjalne prednosti:
- Pametna mesta in skupnosti,
- Horizontalna mreža informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT),
- Zdravje – Medicina,
- Pametne stavbe in dom z lesno verigo,
- Trajnostna pridelava hrane,
- Mreže za prehod v krožno gospodarstvo,
- Trajnostni turizem,
- Mobilnost,
- Tovarne prihodnosti in
- Materiali kot končni produkti.
Pri upravljanju, torej tudi spreminjanja S5, ima odločilno vlogo Delovna skupine državnih sekretarjev Slovenske strategije pametne specializacije za podporo izvajanju S5.
Za koordinacijo upravljanja in izvajanja S5 pa je na operativni oziroma izvedbeni ravni pristojno Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.
Spreminjanje in nadgrajevanje S5 poteka skozi ekstenziven in stalen (bottom-up) proces imenovan proces podjetniškega odkrivanja, ki je splošno pojmovan kot vključujoč, na dokazih temelječ proces zainteresiranih strani, ki omogoča pridobivanje informacij o potencialu za nove dejavnosti in s tem učinkovito usmerjanje raziskav in inovacijske politike.