ENG

Izročilo Brkinov in Krasa

Projekt ohranja in promovira dediščino Brkinov in Krasa s sodobnimi digitalnimi tehnologijami. Spletna platforma z dokumentarnimi filmi, 3D prikazi in obogateno resničnostjo povezuje rokodelce, lokalno skupnost in mlade ter omogoča trajnostno trženje dediščinskih izdelkov.

Projekt Izročilo Brkinov in Krasa izpostavlja nevidno sporočilo preteklosti, ki so ga za sabo pustili prednamci. Gre za zgodbe o vnemi, predanosti življenju, vztrajnosti in trdoživosti, pa tudi o toplini in človečnosti. Projekt je dediščino lokalnega okolja povezal z digitalnimi tehnologijami in nastala je inovativna spletna platforma www.izrocilo.si,  ki omogoča izobraževanje, promocijo in trženje dediščinskih izdelkov in storitev. Nosilec projekta je Zavod Dobra pot.

Vzpostavljena dvojezična platforma omogoča trajno dokumentiranje in predstavitev dediščinskih vsebin na sodoben, interaktiven način. Posebnost platforme so napredne tehnologije, kot so 3D fotogrametrija, obogatena resničnost (AR) in interaktivne učne naloge, medtem ko dokumentarni filmi dediščinske vsebine osvetlijo v novi luči, jih približajo  širši javnosti in hkrati večajo njihovo tržno vrednost. Vseh (takrat) 10 nastalih filmov je v 2024 predvajala RTV.

Ključna inovacija platforme je celostna predstavitev dediščinskih vsebin – ne le kot unikatnih izdelkov in storitev, temveč kot poglobljenih zgodb o preteklosti, ki omogočajo boljše razumevanje in krepitev lokalne identitete danes.  Slednje prispeva k ohranjanju tradicionalnih znanj in veča tudi zanimanje mladih za dediščino, sploh na račun rabe digitalnih tehnologij. Najbolj dragocen in hkrati nepričakovan rezultat projekta pa so vezi, ki jih je sodelovanje širokega nabora deležnikov  vneslo v lokalno skupnost. Obrtniki, rokodelci, kmetovalci, pridelovalci, lokalna društva, osnovnošolci, študentje –  vsi so se zaradi projekta veliko bolj povezovali med seboj in poglabljali v zgodbe svojih prednikov – vsak je v delčku-  projekta prepoznal samega sebe. Rečemo lahko, da je imel projekt tudi zelo emocionalen učinek na lokalno skupnost in v tem duhu načrtujemo tudi dogodek/predstavitev znotraj tega razpisa. 

Logotip program razvoja podeželja

V 2023 je bil projekt eden od 24 evropskih finalistov za nagrado ARIA. Glej novico.

Projekt je inovativen 

Inovativno povezuje lokalno dediščino in digitalne tehnologije (3D, AR), kar omogoča celostno predstavitev obrti, zgodb in znanj, trajnost. trženje izdelkov/storitev, ter krepi lok. podeželsko identiteto.

Projekt pomembno vpliva na lokalno okolje

Projekt Izročilo je okrepil prepoznavnost lokalne dediščine, ki je tesno povezana s kmetijstvom. Kmetijske tradicije, kot so avtohtona pridelava, pletarstvo, lesarstvo in rokodelske tehnike, so bile dokumentirane v obliki kratkih dokumentarnih filmov,  s čimer so ohranjene in zdaj bolj vidne kot del kulturne identitete regije. Filmi so bili prek lokalne turneje predstavljeni na lokalnih dogodkih po KS, šolah, kulturnih domovih in nacionalnih platformah, kar je povečalo zanimanje javnosti za regijo, pa tudi za dediščinske obrti in podeželsko življenje. Pomemben vidik projekta je digitalizacija lokalnih izdelkov in njihovo vključevanje v spletno trgovino, kjer so predstavljeni s 3D modeli in obogateno resničnostjo (AR). To omogoča sodobnim potrošnikom, da rokodelske izdelke preizkusijo virtualno, kar prispeva k njihovi večji tržni privlačnosti.

Kazalniki uspešnosti projekta so: (zdaj že več kot) 10 posnetih dokumentarnih filmov, 27 3D skenov rokodelskih izdelkov, 250 mladih, vključenih v različne delavnice, vzpostavitev 1 platforme z več kot 50 predstavljenimi dediščinskimi elementi, po zaključku projekta – od sredine 2023 do danes – je bilo izvedenih že več kot 40 kulturnih dogodkov, tj. filmskih večerov z nastalimi filmi o  dediščini, ki so izredno povezali lokalne skupnosti.

Projekt je prispeval k oživitvi lokalne identitete, okrepil podjetniški in digitalni potencial dediščinskih obrti in ustvaril nove možnosti za podeželsko gospodarstvo. Platforma izrocilo.si danes deluje kot stičišče, ki povezuje rokodelce, obrtnike, študente, učitelje, dijake ter širšo javnost. Poleg tega ponuja podporne storitve, kot so pomoč pri digitalizaciji izdelkov, ustvarjanje video vsebin in vodenje spletne prodaje, kar pomeni lažje vključevanje  nadaljnjih ponudnikov v digitalno okolje. S tem zagotavlja trajnostni razvoj dediščinskih vsebin in omogoča, da lokalna kulturna in naravna dediščina pridobivata prepoznavnost tudi na globalni ravni.

 

Foto: arhiv Zavoda Dobra pot

VABILO NA PREDSTAVITVENI DOGODEK

Spoštovani,
iz Zavoda Dobra pot vas v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano vljudno vabimo na predstavitveni dogodek projekta IZROČILO Brkinov in Krasa, ki se je letos uvrstil med najboljše prakse evropskih projektov v Sloveniji.
Projekt IZROČILO, ki smo ga med letoma 2021 in 2023 razvijali skupaj z lokalnimi skupnostmi, rokodelci, šolami in drugimi deležniki, na inovativen način povezuje dediščino s sodobnimi digitalnimi orodji. Spletna platforma, dokumentarni filmi, 3D prikazi in obogatena resničnost ustvarjajo prostor, kjer se preteklost srečuje s prihodnostjo, ter izpostavljajo lepoto podeželske preprostosti, življenjske zgodbe naših prednikov in bogastvo lokalnega znanja.
Na dogodku si bomo ogledali nekaj izbranih kratkih filmov, slišali o projektu iz ust šolarjev, študentov in drugih sodelujočih ter odprli pogovor o pomenu ohranjanja dediščine za razvoj podeželja danes in v prihodnje.
Vljudno vabljeni, da se nam pridružite v četrtek, 5. junija ob 17. uri, v dvorani Rudnik v Famljah, da obeležimo desetletje delovanja Zavoda Dobra pot ter uspeh projekta lokalnih korenin, ki je našel glas in prepoznavnost tudi v nacionalnem in evropskem prostoru.
Veselimo se vaše udeležbe!

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino
Evropska sredstva
Pregled zasebnosti

To spletno mesto uporablja piškotke za boljšo uporabniško izkušnjo na naši spletni strani.

Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot je prepoznavanje vas, ko se vrnete na našo spletno stran in kot pomoč naši ekipi, da prepozna, kateri deli spletnega mesta so za vas najbolj zanimivi in uporabni.

Več o varstvu podatkov si preberite tukaj.