Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG
19.09.2024

Dr. Aleksander Jevšek: Evropska kohezijska sredstva morajo biti zakonito, gospodarno in učinkovito porabljena

Pri izvajanju evropske kohezijske politike so transparentnost, integriteta, preprečevanje korupcije in pravočasno odkrivanje goljufij ključnega pomena za njeno učinkovitost. Zato je Direktorat za kohezijo na to temo pripravil izobraževanje, ki se ga je udeležilo 120 slušateljev iz vrst vseh ključnih institucij, vključenih v izvajanje evropske kohezijske politike v Sloveniji.

Zbrane je nagovoril tudi minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek, ki je uvodoma poudaril, da moramo zagotoviti, da bodo evropska kohezijska sredstva, ki so v večini primerov edina razvojna sredstva “zakonito, gospodarno in učinkovito porabljena, naši cilji in rezultati pa uspešno doseženi.”

Evropska komisija je v nedavno objavljenem Poročilu o zaščiti finančnih interesov EU in boju proti goljufijam za leto 2023 izpostavila, da je bilo na področju kohezije in ribištva v obdobju 2019–2023 poročanih goljufij v višini 1,4 milijarde evrov, medtem ko je skupna vrednost projektov znašala 5 milijard evrov. Podobno velja tudi za Slovenijo. V okviru evropske kohezijske politike smo programskem obdobju 2014–2020 na Urad OLAF poročali o 15 primerih sumov goljufij za 19 projektov. Od tega je bil sodni postopek (z obsodilno sodbo) doslej zaključen zgolj v enem primeru. Skupna višina ocenjenih nepravilnosti je ocenjena na 3,14 milijona evrov.

Minister dr. Jevšek ocenjuje, da v Sloveniji obstaja družbeno soglasje o nevarnosti korupcije in goljufije ter o nujnosti njenega preprečevanja. Poudarja, da je za preprečevanje in odkrivanje goljufij izjemno pomemben učinkovit nacionalni nadzor, nad porabo javnih sredstev, zato ga moramo v prihodnje še okrepiti, da bomo nepravilnosti, goljufije in korupcijo lahko hitreje in pravočasno odkrili ter se nanje bolj učinkovito odzvali. Ob tem je ključnega pomena ustrezen pretok informacij ter zlasti dobro sodelovanje med nacionalnimi in evropskimi organi, ki skrbijo za zaščito proračuna.

“Integriteta se vedno začne pri posamezniku, zato je lahko vsakdo izmed nas tisti, ki odločilno prispeva v boju proti goljufijam in korupciji. Verjamemo, da lahko s tesnim medsebojnim sodelovanjem tako vseh zaposlenih kot pristojnih organov ter z odločnim skupnim bojem proti goljufijam in korupciji krepimo pravno državo in družbeno odgovornost ter tako izpolnjujemo zahtevo po družbeni pravičnosti, enakosti in enakopravnosti ter obsodbi tovrstnih dejanj,” je dejal minister.

Poudaril je, da bo iskanje novih orodij oziroma rešitev ter krepitev ozaveščenosti o pravnih zahtevah glede preprečevanja in obvladovanja tveganja na področju korupcije in goljufij v prihodnje ena naših ključnih prioritet in dolžnosti. To vidi kot zavezo do državljanov in davkoplačevalcev, od koder izhaja splošna ocena, da smo v Sloveniji na tem področju premalo uspešni: “In to ne samo da poglablja nezaupanje javnosti v zakonodajno, izvršno in sodno oblast, spodkopava ugled države in njenih organov in navsezadnje krha tudi temelje pravne države. In prav zaradi tega moramo okrepiti vsa pravna in druga sredstva v boju proti korupciji in goljufijam tudi na področju izvajanja evropske kohezijske politike.”

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino