Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG
10.09.2024

V okviru natečaja EU projekt, moj projekt smo spoznali “Raznoživost Zgornje Pivke”

Občina Pivka usmerja sredstva Evropske unije tudi v varstvo narave

Občina Pivka je po črpanju sredstev Evropske unije med uspešnejšimi slovenskimi občinami. Sredstva EU uspešno usmerja v novo infrastrukturo (npr. sistem čiščenja odpadne vode, cestna infrastruktura idr.), energetsko učinkovitost, turistični razvoj območja ter tudi varstvo narave. Zadnja tri leta je Občina izvajala projekt PIVKA.KRAS.PRESIHA, s katerim so na območju Krajinskega parka Pivška presihajoča jezera izboljšali in ohranjali stanje nekaterih evropsko pomembnih vrst in življenjskih okolij Nature 2000.

Z omenjenim projektom in pridobljenimi sredstvi EU so na območju Krajinskega parka prispevali k zmanjšanju zaraščanja in obnovi travnikov za izboljšanje stanja metuljev in ptic, obnovi kalov za dvoživke, urejanju zatočišč za netopirje. Izvedli so najobsežnejše čiščenje jame v Sloveniji in tako prispevali k varstvu okolja in podzemnega sistema ter tudi pitne vode. Aktivnosti so usmerjali tudi v nadgradnjo turistične infrastrukture in tako v celoti prenovili Ekomuzej Pivških presihajočih jezer, kjer obiskovalec spozna posebnosti Pivške pokrajine – presihajoča jezera ter druga življenjska okolja posebnih rastlin in živali ter ljudi, ki tukaj živijo.

Projekt se je letos spomladi skupaj z drugimi 20 projekti uvrstil v finale natečaja »EU projekt, moj projekt«, ki ga izvaja Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Uspeh in pomembnost EU sredstev za varstvo narave so prepoznali tudi širše, saj je bil projekt na podlagi spletnega glasovanja okronan s tretjim mestom med finalisti natečaja »EU projekt, moj projekt«.

Raznoživost Zgornje Pivke

Z dogodkom »Raznoživost Zgornje Pivke« so v Krajinskem parku Pivška presihajoča jezera predstavili rezultate projekta PIVKA.KRAS.PRESIHA in posebne predstavnike parka. Udeleženci delavnic so spoznali življenje netopirjev, naših nočnih sosedov, in zanje izdelali netopirnico. Spoznali so posebnosti Pivških mokrotnih in suhih travnikov, ki slovijo po izjemnih rastlinskih in živalskih predstavnikih, pri njihovem upravljanju pa so ključni Pivški kmetje. V ambientu gradu Kalc so udeleženci spoznali izjemna drevesa in njihovo vlogo. Dogodka so se udeležili tudi udeleženci tradicionalnega Pohoda po Vilharjevi poti, ki ga organizirajo v Zagorju v spomin na slovenskega pesnika in narodnega buditelja Miroslava Vilharja, ki je živel in deloval na območju Zgornje Pivke.

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino