Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG
27.09.2024

Dan Interreg sodelovanja 2024 v Vinici: Krepitev čezmejnega sodelovanja in zaščite pred naravnimi nesrečami

V ponedeljek, 23. septembra 2024, smo na zgodovinskem gradu v Vinici obeležili Dan Interreg sodelovanja pod sloganom “Evropske vrednote presegajo meje – krepimo ozaveščenost o naravnih nesrečah”. Dogodek, ki poteka pod pokroviteljstvom Evropske komisije, je letos potekal že trinajstič zapored in privabil številne udeležence iz Slovenije in Hrvaške, vključno s predstavniki lokalnih oblasti, strokovnjake za zaščito in reševanje ter širšo javnostjo.

Udeležence so nagovorili Andrej Kavšek, župan občine Črnomelj, Aleš Mrkela, vodja organa upravljanja programa, Stella Arneri, direktorica Urada ETS na hrvaškem Ministrstvu za regionalni razvoj in evropske sklade, ter Marko Koprivc, državni sekretar na slovenskem Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj. Njihovi nagovori so poudarili pomen čezmejnega sodelovanja ter potrebo po skupnih prizadevanjih za preprečevanje naravnih nesreč.

V ospredju dogodka sta bila predstavitev projektov HITRO in HITRO 2, ki sta ključna za čezmejno sodelovanje na področju zaščite in reševanja. Projekta, ki vključujeta slovenske in hrvaške partnerje, sta usmerjena v vzpostavitev operativne enote za hitro odzivanje ob naravnih nesrečah, kot so potresi in poplave, ki prizadenejo obmejno območje. Predstavniki projekta, Mihael Dujam, Margita Adamič in Jože Vrščaj, so zbrane seznanili s projektoma in preko kratkih filmov prikazali učinkovite ukrepe ob naravnih nesrečah.

Ena od ključnih točk dneva je bila tudi praktična vaja reševanja na reki Kolpi, ki je pokazala pripravljenost enote za odzivanje na vse pogostejše nesreče, ki jih prinašajo podnebne spremembe. Vzpostavitev usposobljene in opremljene enote za zaščito in reševanje ne prispeva zgolj k večji varnosti prebivalcev, ampak tudi omogoča hitro in učinkovito odzivanje na naravne nesreče v čezmejnem prostoru. V nadaljevanju so se udeleženci pomerili tudi v gasilskih igrah.

Dogodek je bil tudi priložnost za obisk Potujoče pisarne evropskih sredstev, kjer so udeleženci lahko pridobili koristne informacije o možnostih evropskega sofinanciranja ter se seznanili z uspešno izvedenimi projekti na tem območju. Pisarna je omogočila neposreden stik s strokovnjaki in predstavitev priložnosti, ki jih ponuja EU na področju trajnostnega razvoja, infrastrukture in socialne kohezije.

Dan Interreg sodelovanja 2024 je ponovno potrdil, da sta Slovenija in Hrvaška zavezani k trajnemu sodelovanju za skupno prihodnost, kjer evropske vrednote, kot so varnost, solidarnost in trajnostni razvoj, presegajo nacionalne meje.

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino