Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG
24.09.2024

Dan Interreg sodelovanja 2024 v Geoparku Karavanke

Pod pokroviteljstvom Evropske komisije so letos že trinajstič zapored potekali dogodki ob Dnevu Interreg sodelovanja. V soboto smo rezultate in pomen projektov čezmejnega sodelovanja predstavljali na čezmejnem območju Geoparka Karavanke ter v duhu čezmejnega povezovanja in trajnosti obiskali Dravograd in dvorec Bukovje ter dogodek zaključili na avstrijski strani čezmejne gore Peca.

Prireditve ob Dnevu Interreg sodelovanja (Interreg Cooperation Day – IC Day) so namenjene širši javnosti. Z dogodki želimo organizatorji predstaviti rezultate projektov in čezmejnega sodelovanja. Programi evropskega teritorialnega sodelovanja, ki so bolj znani kot programi Interreg in predstavljajo drugi steber kohezijske politike, zagotavljajo okvir za izvajanje skupnih ukrepov, spodbujajo regije in države k reševanju skupnih izzivov ter spodbujajo skladen gospodarski, socialni in regionalni razvoj.

Letošnje dogajanje je bilo postavljeno v čezmejno okolje, kjer so se in se še izvajajo številni projekti, ki jih brez programov Interreg ne bi bilo. Dogodek, ki je bil izveden na čezmejnem območju slovenske in avstrijske Koroške, je potekal pod okriljem Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj (MKRR), organom upravljanja čezmejnega programa sodelovanja Interreg Slovenija-Avstrija, v sodelovanju s projektnimi partnerji projektov Drau-Drava Run, NaKult in Nature Game. Zadevni trije projekti so lep dokaz uspešnega čezmejnega sodelovanja v smislu povezovanja ljudi predvsem na področju naravne in kulturne dediščine ter trajnostnega razvoja obmejnih regij.

Več kot 230 udeležencev iz celotnega programskega območja se je z avtobusi podalo v Dravograd, kjer so si ogledali štart drugega čezmejnega polmaratona, organiziranega v okviru projekta Drau-Drava Run. Tovrstni projekti manjših vrednosti povečujejo prepoznavnost čezmejnega sodelovanja in zaupanje med ljudmi na programskem območju. Pod sloganom “2 DRŽAVI 1 CILJ” so tekači iz Dravograda tekli v Lavamünd. Dogodek, ki se je v lanskem letu odvijal v obratni smeri (iz avstrijskega Lavamünda v slovenski Dravograd) je v letošnjem letu datumsko sovpadel z Dnevom Interreg sodelovanja.

V nadaljevanju smo se odpravili na dvorec Bukovje, kjer so si udeleženci ogledali razstavno-informacijski center, ki je rezultat aktivnosti projekta NaKult. Udeležence so kratko nagovorili vodja organa upravljanja, Aleš Mrkela, Uroš Rozman, direktor RRA Koroška in Tomaž Rožen, župan občine Ravne na Koroškem ter predsednik Evropskega združenja za teritorialno sodelovanje

Udeleženci so se nato podali čez mejo in s kabinsko žičnico povzpeli na avstrijsko stran Pece. Skupno druženje sta popestrila panoramski pohod in ogled centra za obiskovalce Geo.Dom rezultata aktvnosti projekta NatureGame.  Tako smo lahko doživeli delček čezmejne doživljajske mreže izletniških destinacij in si hkrati ogledali oblikovani geoturistični produkt. V okviru celotnega dneva je bilo izpostavljeno, da brez čezmejnih projektov tovrstnega sodelovanja najverjetneje ne bi bilo, kot tudi ne bi bilo številnih konkretnih rezultatov za državljane, ki imajo dolgoročen učinek na področju gospodarstva, turizma in ohranjanja bogate naravne in kulturne dediščine.

Namen dogodka je bil širši javnosti in vsem zainteresiranim približati pomen sodelovanja in predstaviti nekaj projektnih rezultatov. Dan Interreg sodelovanja širšo javnost opominja, da lahko meje, ki so med nami, z medsebojnim sodelovanjem presežemo in da prav naša različnost rojeva nove ideje in medsebojno povezovanje, ki ima za posledico razvoj območij, v katerih živimo in si ga delimo.

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino