Kakšne so možnosti sofinanciranja/financiranja štipendij za mlade?
Srednješolci
Štipendije za deficitarne poklice
Štipendije so namenjene spodbujanju mladih za vpis v izobraževalne programe za poklice, za katere je na trgu zaznati razkorak med trenutnim in prihodnjim številom razpoložljivih kadrov in predvideno ponudbo delovnih mest. Vsako leto je podeljenih do 1000 štipendij. Nov razpis za šolsko leto 2022/2023 bo Javni sklad objavil predvidoma konec januarja 2022.
Več si lahko preberete TUKAJ
Štipendija za študijske obiske dijakov v tujini za leto 2021
Štipendija za študijski obisk v tujini se dodeli dijakom na srednješolskem izobraževalnem programu oziroma študentom na višješolskem izobraževalnem programu ali na visokošolskem izobraževalnem programu 1. ali 2. bolonjske stopnje za študijski obisk v tujini. Velja za študijske obiske od 1. septembra 2021 dalje, pri čemer se mora študijski obisk dijaka pričeti najkasneje do vključno 31. avgusta 2022.
Rok za prijavo: do porabe sredstev oziroma najdlje do vključno 30. septembra 2022. Več si lahko preberete TUKAJ
Študenti
Za študente in za osebe, ki se poklicno ukvarjajo z mladimi, so na voljo ERASMUS+ ukrepi.
Več si lahko preberete TUKAJ
Pogoji: za financiranje v okviru programa Erasmus+ se lahko prijavi kateri koli javni ali zasebni subjekt, ki je dejaven na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa. Poleg tega lahko skupine mladih, ki so dejavni v mladinskem delu, ne pa nujno v okviru mladinske organizacije, zaprosijo za financiranje za učno mobilnost mladih in mladinskih delavcev ter za strateška partnerstva na področju mladine.
Štipendija za študij s področja umetnosti
Štipendije za študij s področja umetnosti praviloma vsako leto podeljuje Ministrstvo za kulturo z razpisom, objavljenim na njihovi spletni strani, praviloma spomladi za študij z začetkom v naslednjem študijskem letu.
Delodajalci, v primeru, da zaposlijo mlade
Učne delavnice 2020: spodbude za zaposlovanje
Mesečna subvencija po 740 EUR za zaposlitev brezposelnih udeležencev praktičnega usposabljanja v programu Učne delavnice. Delovno razmerje je za najmanj pol leta, z možnostjo podaljšanja še za najmanj pol leta. Povabilo je odprto do porabe sredstev, najdlje do 30. decembra 2022.
Ciljna skupina: s pomočjo subvencije lahko zaposlite osebe, prijavljene v evidenci brezposelnih, ki bodo po vključitvi v praktično usposabljanje v okviru programa Učne delavnice znova postale dejavne na trgu dela in vam jih predlagamo za vključitev.
Več si lahko preberete TUKAJ
Učne delavnice 2020: praktično usposabljanje
Praktično usposabljanje za brezposelne pri delodajalcih iz socialnega podjetništva in povračilo upravičenih stroškov usposabljanja. V letih od 2020 do 2022 je predvidena vključitev 528 brezposelnih v učne delavnice pri delodajalcih s področja socialnega podjetništva iz vse Slovenije. Povabilo je odprto do porabe sredstev, najdlje do 30. junija 2022.
Več o tem si lahko preberete TUKAJ
Prvo odprtje s.p. podjetja
Praviloma se za prvo odprtje s.p., podjetja odločajo mladi, nekje do 35 leta starosti.
Delna oprostitev plačila prispevkov za mlade podjetnike
V prvih 12 mesecih poslovanja po prvem vpisu v poslovni register ali v drug register oziroma evidenco se oprosti plačilo prispevka zavarovanca za ZPIZ in prispevka delodajalca v višini 50 odstotkov zneska prispevka. V naslednjih 12 mesecih se oprosti plačilo prispevka zavarovanca in prispevka delodajalca v višini 30 odstotkov zneska prispevka.
Več o tem si lahko preberete TUKAJ