Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG

Oživimo Savske zgodbe

Projekt je povezal tradicijo, turizem in podjetništvo ob reki Savi ter celostno naslavljal izzive turističnega razvoja Posavja. Njegov cilj je bil razviti inovativne turistične produkte ter prispevati h gospodarskemu razvoju in prepoznavnosti Posavja. 

Projekt je vodil KTRC Radeče v sodelovanju z Občino Radeče in Posavskim muzejem Brežice. Ključni dosežki so vključevali izgradnjo novega turističnega splava, zbiranje splavarske dediščine ter oblikovanje integralnega turističnega produkta Savske zgodbe. Vzpostavljena je bila regijska mreža ponudnikov, izvedene so bile delavnice za trženje in opolnomočenje ponudnikov ter muzejske učne urice za otroke, posneta promo in varnostni film, pripravljen elaborat za ureditev splavarske zbirke, izvedeni študijski krožki, študijska tura za novinarje ter animacija blogerjev in vlogerjev in kulinarični dogodek na splavu. pripravljen je bil tudi  katalog Savske zgodbe.

Projekt je s povezovanjem dediščine in trajnostnega turizma prispeval k ohranjanju lokalne identitete ter ustvaril nove priložnosti za turistične ponudnike in obiskovalce regije.

Projekt je inovativen 

Projekt je inovativen , saj združuje dediščino, trajnostni turizem in digitalne rešitve v celovit turistični produkt. Namesto klasičnega trženja posameznih turističnih ponudnikov  je vzpostavil regijsko partnersko mrežo, ki povezuje različne akterje v skupno zgodbo, s tem pa omogočil sinergijske učinke in dvig konkurenčnosti. Oblikovana sta bila dva nova integralna  turistična produkta, ki trajnostno nadgrajujeta turistično ponudbo ob Savi. Projekt je presegel tradicionalni pristop k ohranjanju kulturne dediščine z vključitvijo lokalnega prebivalstva in ranljivih skupin v oblikovanje vsebin. Študijski krožki so omogočili prenos “tihega znanja” starejših generacij v sodobne turistične zgodbe, kar krepi medgeneracijsko sodelovanje in socialno kohezijo. Poudarek na mehkih oblikah turizma zmanjšuje vpliv na okolje, aplikacija savske zgodbe pa omogoča virtualno spoznavanje savske dediščine, kar dodatno prispeva k trajnosti v turizmu.

Projekt pomembno vpliva na lokalno okolje

Projekt je pomembno prispeval k gospodarski, socialni in ozemeljski koheziji v Posavju. S povezovanjem lokalnih ponudnikov in razvojem novih turističnih produktov je okrepil regijsko konkurenčnost in trajnostno gospodarstvo. Omogočil je nadgradnjo in vzpostavitev turističnih storitev, kot sta splavarjenje in integralni produkt “Savske zgodbe”. Z vključitvijo lokalnih ponudnikov v partnersko mrežo se je povečala vidnost regijske turistične ponudbe, kar se odraža v večji turustični privlačnosti območja. V okviru projekta je bilo podprto 0.5 delovnega mesta, izvedenih je bilo  tudi 31 delavnic, ki so ponudnikom omogočile trženjsko in vsebinsko krepitev. V operacijo so bili aktivno- vključeni mladi, starejši in drugi prebivalci , ki so sodelovali v študijskih krožkih, muzejskih učnih urah in inovativnih delavnicah. Skupno je bilo v projekt neposredno vključenih 148 ljudi, pri čemer so ranljive skupine predstavljale  130 udeležencev. Projekt je ohranjal nesnovno kulturno dediščino  splavarjenja in omogočil  večjo prepoznavnost lokalne identitete. Povezoval je šest posavskih občin, z regionalno mrežo pa je presegel  občinske meje in prispeval k enotnemu trženju Posavja kot destinacije trajnostnega turizma. Kakovost rezultatov potrjujejo tudi doseženi kazalniki: poleg načrtovanih dveh novih  turističnih produktov so nastali tudi promocijski in varnostni film ter aplikacija savske zgodbe. Projekt je tako celovito izboljšal regijsko povezanost, okrepil sodelovanje in utrdil temelje za trajnostni razvoj turizma v Posavju.

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino