Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU. Glasujte za naj EU projekt 2024 do 8. maja!

Operacija Učinkovito pravosodje se je izvajala v obdobju od 2016 do 2023. Štirje upravičenci: Ministrstvo za pravosodje, Vrhovno sodišče, Ustavno sodišče in Uprava za probacijo so izvajali aktivnosti v okviru 40 projektov. Ključni dosežki operacije vključujejo:
• Ustanovitev Uprave za probacijo (2018): Uvedba sistema za zagon probacije, ki je vključevala tudi razvoj informacijskega sistema ProbIS in modela ocenjevanja tveganj ter potreb za obravnavo oseb ter specializirana usposabljanja in izobraževanja zaposlenih v probaciji.
• Razvoj novih informacijskih sistemov: Centralna kazenska evidenca, Vpisniki Državnega odvetništva, elektronsko vlaganje in vročanje na Ustavnem sodišču, eSpis in eKoledar na Vrhovnem sodišču.
• Nadgradnje obstoječih informacijskih sistemov: eZapori, e-Notar, eObveznosti, INS, eVložišče, i-K, ZK, PUND, sistema za obdelavo in objavo odločitev ter informacijski in dokumentni sistem Ustavnega sodišča, sistema videokonferenc in zvočnega snemanja na sodiščih.
• Nakup opreme: videokonferenčne za sodišča, vključno z opremo za lažje spremljanje obravnav za osebe s težavami s sluhom ter za podporo izvedbe izobraževanj na daljavo, računalniške opreme za podpro izvedbi poslovnih procesov za državno odvetništvo in tožilstvo ter sodnike.
• Digitalizacijo dokumentov in vzpostavitev sistemov za dolgoročno hrambo: vzpostavitev sistemov za dolgoročno e-hrambo na Vrhovnem in Ustavnem sodišču ter izvedbo digitalizacije originalnih dokumentov v rešenih zadevah od osamosvojitve dalje na Ustavnem sodišču.
• Promocijo sodišču pridružene mediacije: Izvedba aktivne promocije mediacije z več kot 13.000 izvedenih sodišču pridruženih mediacij preko mediatorja promotorja, vključno s tiskanjem zgibank in izvedbo promocijskih konferenc.
• Izobraževanja in usposabljanja: Pod okriljem Centra za izobraževanje v pravosodju je bil izdelan model kompetenc in izvedenih več kot 1.000 izobraževalnih dogodkov. Razvit je bil tudi informacijski sistem za podporo izvajanju izobraževanj. Strokovna izobraževanja za zaposlene je izvajalo tudi Ustavno sodišče. Po ostalih sodiščih po Sloveniji so potekala tudi individualna usposabljanja (mentorstvo) na delovnem mestu za sodno osebje.
• Izdelavo vodnikov za vodenje sodnih postopkov in pisanje sodb.
• Izdelavo spletnih portalov in orodij: Vrhovno sodišče je vzpostavilo spletne strani eu-drzavljan.si, poslovanje-sodstva.sodisce.si ter portal e-dražbe (sodnedrazbe.si), kjer so na enem spletnem mestu objavljene vse prodaje nepremičnin, premičnin in pravic, ki se opravijo v sodnih postopkih ter na katerem se izvajajo spletne javne dražbe sodišč. Izstopa tudi izdelava spletne strani nasodiscu.si na kateri se objavljajo vsebine in animacije o sodnih postopkih za državljane, tudi v slovenskem znakovnem jeziku. Razvito je bilo tudi orodje za pripravo predlogov sprememb predpisov.
• Izvedbo pilotnih projektov: Pilotna uvedba e-usposabljanja v zaporniški celici na Dobu in pilotni poskus razbremenitve sodnega osebja in hitrejšega poslovanja s strankami s pomočjo inovativne uporabe tehnologije ter vzpostavitev pogojev za razširitev pilotnega projekta (TIPKO) na vsa sodišča.
• Promocijo pravne države in demokracije: Tisk Ustave v stripu – distribucija v osnovne šole in knjižnice ter generaciji sedmošolcev v šolskem letu 2019/2020.


Operacija je dosegla izjemne rezultate, presegajoč načrtovane kazalnike, kot je »število udeležencev izobraževanj/usposabljanj v pravosodju« in doseganje kazalnika »število razvitih sistemov« v 99 %. Uspeh operacije je bil prepoznan tudi z več nagradami in priznanji tudi mednarodnimi, kot so Kristalna tehtnica sodstva, Premik naprej, UX Design Award, CEP Award 2019 za probacijo ter druge. Operacija Učinkovito pravosodje je prispevala k izpolnitvi ciljev Strategije pravosodja 2020 in Strategije ravnanja s človeškimi viri 2020 ter pripomogla k povečanju institucionalnih zmogljivosti celotnega pravosodja.

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino