Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG

Pronacul

PRONACUL poudarja idejo o promociji in ohranjanju naravne in kulturne dediščine ter podpira razvoj transnacionalnih strategij za skupno promocijo območja ADRION kot turistične destinacije. Partnerji imajo znamenitosti, ki so zaščitene s strani UNESCO-a in/ali so pod varstvom posebnih varstvenih  območij Natura 2000. Glavni cilj projekta je bil izboljšanje upravljanja pri ohranjanju naravne in kulturne dediščine za druge namene, ki so primernejši  času in predvidenemu razvoju. To je bilo doseženo z razvojem, uporabo in spodbujanjem skupne metodologije za upravljanje naravne in kulturne dediščine na  območju Adrion-a, temelječe na participativnem pristopu do deležnikov. Metodologija je bila preizkušena in kasneje uporabljena na pilotnih območjih, na katerih so že ustanovljeni grozdi, ki vključujejo lokalne, regionalne in nacionalne akterje na področju turizma. Izkušnje iz pilotnih območij so pripomogle k oblikovanju sklepnega predloga za vključitev skupne metodologije, kar je bilo opredeljeno kot regionalna pot. Aktivnost je bila podprta z ustanovitvijo virtualne zbornice za spodbujanje omenjene metodologije ter njenega prenosa na ostala območja Adrion-a. Zbornica je bila posvetovalno telo za razvijalce turizma, delovala je prek spletne platforme, kjer so regije izmenjavale izkušnje in dobre prakse pri upravljanju naravne in kulturne dediščine. 

Z namenom izboljšanja politik za učinkovitejše upravljanje naravne in kulturne dediščine je bila metodologija diseminirana med oblikovalce politik v obliki  priporočil za konkretne lokalne, regionalne in nacionalne strateške dokumente za zagotavljanje razvoja in spodbujanja valorizacije in ohranjanja naravne  in kulturne dediščine, zlasti v smislu razvoja trajnostnega turizma. V sklopu aktivnosti projekta je električni kombi vozil na 6 zavarovanih območij Natura 2000 v občini Zagorje ob Savi, in sicer so to del območja Trojan, del Posavskega hribovja, Čemšeniška planina, Reber, Medija in Kotredež. 

Projekt je inovativen 

Projekt PRONACUL je inovativen v gospodarskem, socialnem in okoljskem smislu, saj prinaša nove pristope k upravljanju in promociji naravne ter  kulturne dediščine v regiji ADRION. Projekt uvaja nov pristop k trajnostnemu turizmu z razvojem novih turističnih produktov in storitev, ki temeljijo na ohranjanju dediščine. S tem omogoča povečanje gospodarskih priložnosti za lokalne skupnosti, ki se prej niso dovolj vključile v turistični sektor. Eden od inovativnih elementov je uporaba Virtualne zbornice, ki omogoča izmenjavo znanja in metodologij med različnimi deležniki v  regiji. Projekt vzpostavlja mrežo deležnikov, ki vključuje lokalne skupnosti, turistične ponudnike in javne institucije ter spodbuja sodelovanje med  regijami. S tem se zagotavlja dolgoročna trajnost upravljanja dediščine in večja socialna kohezija v območjih z manj razvitim turizmom. Poleg tega projekt vključuje izobraževanja in delavnice, ki omogočajo lokalnim prebivalcem, da sami prispevajo k razvoju svojih skupnosti. PRONACUL postavlja nov standard pri trajnostnem ohranjanju naravne in kulturne dediščine s poudarkom na digitalizaciji in inovativnih rešitvah. Med ključnimi inovacijami so:  uporaba električnih koles in vozil; pametne tehnologije; vključevanje UNESCO-a in Natura 2000 standardov. Projekt se od drugih razlikuje po celostnem pristopu k trajnostnemu turizmu, saj združuje gospodarske, socialne in okoljske inovacije v enotno strategijo, ki omogoča dolgoročno izboljšanje kakovosti življenja v regiji.

Projekt pomembno vpliva na lokalno okolje

Projekt PRONACUL je pomembno prispeval k gospodarski, socialni in ozemeljski koheziji v regiji, saj se je osredotočal na izboljšanje upravljanja naravne  in kulturne dediščine ter spodbujanje trajnostnega turizma v Jadransko-Jonski regiji. S tem je projekt okrepil sodelovanje različnimi deležniki, kar je  pripomoglo k celostnemu in dolgoročnemu razvoju regije. Na lokalni ravni je projekt omogočil razvoj novih turističnih produktov, ki temeljijo na trajnostni  rabi naravne in kulturne dediščine, kar je spodbudilo lokalno gospodarstvo in ustvarilo nova delovna mesta. V pilotnih območjih so bile izvedene različne  aktivnosti, kot so vzpostavitev skupnih promocijskih strategij, digitalizacija dediščine in izboljšanje dostopa do turističnih vsebin. Na regionalni ravni je projekt prispeval k oblikovanju metodologije za upravljanje naravne in kulturne dediščine, ki bo dolgoročno uporabljena pri načrtovanju turizma in varovanju okolja v širši regiji. Projekt je prav tako okrepil sodelovanje med različnimi institucijami, kar zagotavlja trajnostni razvoj turizma. Projekt je dosegel visoko kakovost rezultatov z izvedbo »small – scale« investicij in vzpostavitvijo virtualne platforme, ki omogoča izmenjavo znanja in dobrih praks med deležniki ter trajnostno upravljanje naravne in kulturne dediščine. Kazalniki, ki ponazarjajo kakovost projekta, so: število obiskovalcev kulturnih in naravnih znamenitosti; število deležnikov, ki so bili vključeni v razvoj in izvajanje aktivnosti; število investicij in demonstracijskih projektov; število podprtih transnacionalnih mrež sodelovanja; število ustvarjenih trajnostnih turističnih produktov in strategij,  ki prispevajo k varovanju in promociji naravne in kulturne dediščine, število ozaveščenih lokalnih prebivalcev o pomenu trajnostnega turizma in dediščine, število sodelovanj med institucijami, kar prispevajo k dolgoročni koheziji in stabilnosti regije.

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino