Spoznajte TOP 20 projektov za 20 let Slovenije v EU.

ENG

Zgodbe naših mokrišč

Občine Mengeš, Vodice, Medvode in Trzin, ZRSVN in OŠ Mengeš so oblikovale partnerstvo, katerega namen je bil prispevati k izboljšanju stanja in dolgoročni ohranitvi lokalnih mokrišč v občinah Trzin, Vodice, Medvode in Mengeš ter povečati ozaveščenost o biotski raznovrstnosti in ekosistemskih storitvah mokrišč med lokalnim prebivalstvom.

Cilj projekta je bil:

izboljšati stanje 4 lokalnih mokrišč z naravovarstvenim statusom s konkretnimi terenskimi aktivnostmi ter urediti ta 4 lokalna mokrišča z  manjšo infrastrukturo za opazovanje in doživljanje narave ter usmerjanje obiskovalcev (postavitev igral, interaktivnih tabel, opazovalnic),

– povečati ozaveščenost o biotski raznovrstnosti in ekosistemskih storitvah mokrišč v širokem spektru starostnih in interesnih skupin lokalnega prebivalstva z organizacijo najmanj 20 dogodkov,

– izvedba izobraževalnega programa za lokalne vodnike,

– izvedba fotografsko-likovnega in rokodelskega natečaja na temo mokrišč.

Poseben poudarek je bil namenjen izobraževanje ter krepitvi pozitivnega odnosa otrok in mladine do narave ter prispevek k njihovem zdravem razvoju  v kakovostnem bivalnem okolju z izvedbo najmanj 16 izobraževalnih in doživljenjskih aktivnosti na lokalnih mokriščih ter izvedbo dolgoročnejšega  izobraževalnega programa “Mladi naravovarstvenik-varuh mokrišč” v sodelovanju z OŠ Mengeš, prav tako pa za dolgoročnejšo ohranjanje lokalnih mokrišč  in spodbuditi sodelovanje deležnikov različnih sektorjev in civilne družbe ter zagotoviti prepoznavnost in promocijo projekta in programa CLLD.

Animirana fotografija mokrišča
Logotip program razvoja podeželja

Projekt je inovativen 

Skupni interes varovanja lokalnega okolje pred širjenjem ITV je spodbudil druženje različnih starostnih skupin  (mlade, družine, upokojence, geocacherje,…), ki drugače mogoče nikoli ne bi našle skupnih interesov ali priložnosti za srečanje.

Projekt pomembno vpliva na lokalno okolje

Projekt je prispeval k večji ozaveščenosti o nevarnostih invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst (ITV). Projektne aktivnosti so bile usmerjene v odstranjevanje vodnih rastlinskih in živalskih vrst (zmanjšanje številčnosti ITV želv in rib, rastline pontederie in okrasnega lokvanja) ter kopenskih rastlinskih ITV v Frnihtovem bajerju in njegovi okolici v občini Trzin. Tudi po zaključku projekta se organizirajo in izvajajo akcije  odstranjevanja ITV z lokalnimi društvi v Občini Trzin. Pomen odstranjevanja ITV in ozaveščenosti o nevarnostih ITV se širi tudi izven meja sodelujočih občin. Po zgledu akcij projektnega odstranjevanja ITV se podobne aktivnosti načrtujejo tudi v drugih krajih. Občina Trzin bo odstranjevanje ITV nadgradila  celo z nakupom posebne naprave za odstranjevanje ITV z električnim tokom.  Urejena mokrišča s postala del rekreacijskih površin lokalnega prebivalstva. Obiskovalci so dobili kakovosten zunanji prostor za preživljanje prostega časa v naravi. Informacijska infrastruktura spodbuja izobraževanje o pomeni mokrišč in krepi ozaveščenost o biotski raznovrstnosti in ekosistemskih storitvah mokrišč. V okviru projekta so bile izdelane ali potiskane publikacije, ki tudi pomembno prispevajo k ozaveščanju o pomenu ohranjanja mokrotnih površin. Uvedeno je bilo sonaravno gospodarjenje (prilagojena kmetijska praksa na nekaterih rastiščih zavarovane močvirske logarice v Trzinu,) na podlagi strokovnega sodelovanja ZRSVN ter lokalne skupnosti. Izvedene projektne aktivnosti so posnete na dveh kratkih filmih, ki so zgled lahko v sosednjih lokalnih okoljih ali na nivoju vse Slovenije, ker krepijo ozaveščanje o pomenu ohranjanja narave.

 

Živijo, moje ime je EMA, kako ti lahko pomagam?

Preskoči na vsebino