Predstavitev projekta
Na Veliki Preski v Srcu Slovenije se nahaja 7-čutni muzej, plod sodelovanja z lokalnim okoljem, ki obiskovalcem omogoča nepozabno izkušnjo starih lesarskih obrti, med drugim kolarstva, sodarstva, mizarstva, tesarstva, pletarstva, strugarstva in rezbarstva. Lesarius ponuja edinstven vpogled v dediščino in obenem ozavešča o pomenu varovanja naših gozdov.
Projekt Lesarius s svojim interaktivnim pristopom omogoča obiskovalcem, da izkusijo lesarsko dediščino skozi vid, otip, vonj, sluh in okus, intuicijo in čut za les, kar je nov in privlačen način predstavitve rokodelske dediščine krajev ob Savi. Razdeljen je na tri dele – drevesnica, igralnica in delavnica.
Muzej je nastal na podlagi bogate lokalne dediščine obdelave lesa. Vsebinsko postavitev muzeja so omogočili podatki, ki so jih partnerji v projektu zbrali o lesarskih obrteh kolarja, sodarja, mizarja, tesarja, pletarja, strugarja in rezbarja. Muzej združuje lokalno dediščino obdelave lesa s sodobno tehnologijo. AR (obogatena resničnost) mobilna aplikacija, 3D video hologram, QR kode, praktični preizkusi uporabe orodja, premikajoča fotografija, projekcija, grafika in podobne interaktivne vsebine delujejo s pomočjo uporabnikovih dražljajev.
Obiskovalcem omogočajo globlje razumevanje in izkušnjo dediščine na sodoben in interaktiven način. Lesarius prispeva k ozaveščanju o pomenu lesa, trajnostne rabe naravnih virov ter spodbuja dejavnosti zelenega gospodarstva. Projekt odpira nove gospodarske priložnosti za lokalno skupnost in hkrati ohranja ter promovira tradicionalne rokodelske veščine.
Lesarius, ki predstavlja pomembno pridobitev tako za Veliko Presko, občino Litija in tudi za celotno območje Srca Slovenije, je le prvo poglavje razvojne vizije Lesena doba 2020–2050. Celotna zgodba lesene dobe temelji na našem slovenskem gozdnem področju, na ljudeh, ki so živeli na slovenskem ozemlju in bili tesno povezani z lesom. Iz osnovnih rokodelskih znanj obdelave lesa je nastala slovenska lesna industrija, ki se razvija še danes in ima velik potencial tudi za razvoj v prihodnje. Lesarius je nagrajen z dvema nagradama. Leta 2021 smo prejeli bronasto priznanje Zasavske gospodarske zbornice za inovacijo AR Lesarius – aplikacijo za izkušnjo obogatene resničnosti v muzeju. Na Festivalu Funšterc pa je Muzej Lesarius prejel nagrado za 2. najboljšo turistično atrakcijo Zasavja 2022, ki jo organizira medij – ZON- Zasavske onlajn novice.